Alfred Szklarski - Cykl o przygodach Tomka Wilmowskiego
 
Polecam czytanie Action Maga dołączanego do
CD-Action


Ostatnio wydane:Maturalny zawrót głowy jest już za mną i ponad 300 tyś. licealistów. Kiedy czytacie te słowa jest już pewnie wrzesień, ale ja też chcę mieć wakacje :-). A przypominam, że od teraz mam je do końce września :-). Dla ogólnego rozluźnienia umysłu postanowiłem [popracować trochę nad stroną, co w ostatnim czasie mocno zaniedbałem. Zdecydowałem się też przeczytać cały cykl przygód niejakiego Tomasza Wilmowskiego, który liczy dokładnie 9 powieści. Przypomniały mi one beztroski okres dzieciństwa, bowiem książki Alfreda Szklarskiego stanowiły (i wciąż stanowią ) jedne z obowiązkowych lektur, do których powracam co jakiś czas. Zdaję sobie sprawę, że niewiele osób odwiedzających stronę spotkało się wcześniej z twórczością imć Szklarskeigo, więc wypada z mojej strony tylko gorąco zachęcić do lektury, nie tylko przygód wspomnianego tomka, ale także trylogii "Złoto Gór Czarnych".

Co w takim razie jest w tych książkach, że nie pozwlają o sobie zapomnieć? Na pewno niesamowite opisy przyrody, na które mniej zwracałem uwagę w wieku 10 lat, a ich kunszt doceniłem stosunkowo niedawno. Niewiarygodne jest, jaką wiedzię posiadał (niestety - "posiadał") Alfred Szklarski i jak doskonale potrafił przelewać ją na papier. Dokładne opisy fauny i flory każdego z kontynentów zwalają z nóg, a dochodzą do tego jeszcze przecież interesujące opisy zwyczająó panujących wśród prymitywnych plemion z całegoswiata. Ogromna ilość ciekawostek sprawiła, że moją pasją stała się właśnie geografia, więc można rzec, że dzięki tym książkom polubiłem także Cusslera :-)

Wypada jednak przedstawić fabułę, a raczej niełatwo jest straścić wszystkie 9 pozycji, pozwolę więc sobie ukazać jedynie "kręgosłup", na którym isę wszystkie zasadzają. Akcja powieści toczy się w początkach XX wieku, a więc w okresie, kiedy Polski nie było na mapach świata. Ojciec młodego Wilmowskiego wraz ze swoim przyjacielem, Tadeuszem Nowickim muszą uciekać z kraju, bo rosyjskie władze wykryły ich działalność spiskową. Opuszczają swoje rodziny i wyjeżdżają. Nowicki został marynarzem, a WIlmowski zatrudnił się w przedsiębiorstwie pana Hegenbecka, zajmującym się łowieniem zwierząt z całego świata do ogrodów zoologicznych całegoświata. Poznaje tam Polaka - Jana Smugę, który w przeciwieństwie do naszych bohaterów wyjechał z ojczyzny w pełni legalnie. Młody Tomek był wychowywany przez matkę, jednak ta zmarła i został przygarnięty przez wujostwo. Kiedy podrósł, do Polski wrócił Smuga i zaproponował mu wyjazd z kraju do ojca oraz wzięcie udziału w łowach na dzikie zwierzęta w Australii. Oczywiście Tomek się zgadza. W ten sposób wybrał życie podróżnika i łowcy dzikich zwierząt. Przez kolejna powieści zdobywa doświadczenie, żeni się, przeżywa kolejne przygody.

Książka przepełnione jest patriotyzmem. Głownie za sprawą Tomka dowiadujemy się o polskich podróżnikach i ich sukcesach na wszystkich kontynentach. Marzeniem czwórki bohaterów jest powrót do wolnej Polski, a ukochaną Warszawę wspominają z łezką w oku.

W zasadzie jedyną wadą całej serii jest pewna "sztuczność" dialogówe, które czasami są bardzo nienaturalne. Giną one jednak wśród wydarzeń, które dramaturgią i "nierealnością" dorównują mistrzom gatunku sensacji :-). Mam nadzieję, że tą recenzją przekonałem kilka choć osób do książek Szklarskiego. Należy wspierać rodzimych twórcó, a zwłaszcza tych, którzy są mistrzami w swoich gatunkach.Poniżej znajdziecie listę wszystkich części w porządku chronologicznym.

  • Tomek w krainie kangurów
  • Tomek na Czarnym Lądzie (Przygody Tomka na Czarnym Lądzie)
  • Tomek na wojennej ścieżce
  • Tomek na tropach Yeti
  • Tajemnicza wyprawa Tomka
  • Tomek wśród łowców głów
  • Tomek u źródeł Amazonki
  • Tomek w Gran Chaco
  • Tomek w grobowcach faraonów

Copyright © 2002-2008 by Clive Cussler Site
Wszelkie prawa zastrzeżone