Zagadnienia strony technicznej
 
Polecam czytanie Action Maga dołączanego do
CD-Action


Ostatnio wydane:Zamierzam zamieszczać tutaj informacje typowo techniczne, co z racji moich humanistycznych preferencji nie jest takie proste :-). Dlatego proszę Was o pomoc w uzupełnianiu tej strony. Rozszerzam trochę dział. Krótsze definicje, wyjaśnienia będę zamieszczał pod spodem, natomiast jakieś dłuższe wywody znajdą miejsce w odpowiednich poddziałach. Dziękuję serdecznie Dżoanie za kolejne informacje.


"Sahara" - czerwony zakwit nie jest wymysłem autora. Coś takiego może powstać w wyniku działania witaminy B12, która jest produkowana przez bakteria glebowe i zostaje wymywana do mórz. (dzięki dla Dżoanny)

"Błękitne złoto" - ten wynalazek do odsalania wody wcale nie musi być taki przełomowy. Już dziś odsala się wody kopalniane wykorzystując metodę odwróconej osmozy. Wiem, że osmoza to samorzutne przenikanie rozpuszczalnika (wywołane dyfuzją) z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o stężeniu większym. Ale co to znaczy? Tego już się ode mnie nie dowiecie :-). Ostatnio napisała Dżoana i trochę (wg niej) wyjaśniła :-): odwrócona osmoza jest tak jakby osmozą wymuszoną i przebiega z roztworu o mniejszym stężeniu do tego z większym stęż. np. soli morskiej, dlatego że działa na nią ciśnienie wytworzone przez odpowiednią pompę. Wady: spore zużycie energii i konieczność częstej wymiany błon ze względu na różne zanieczyszczenia i uszkodzenia przez większe cząsteczki. :)
POWRÓT DO: "WOKÓŁ KSIĄŻEK"

Copyright © 2002-2008 by Clive Cussler Site
Wszelkie prawa zastrzeżone