Clive Cussler - Wydobyć Titanica
 
Polecam czytanie Action Maga dołączanego do
CD-Action


Ostatnio wydane:Nie wiem. Może trudno będzie wam w to uwierzyć, ale naprawdę do dzisiejszego dnia nie spotkałem w bibliotece tylko jednej książki z Dirkiem Pittem w roli głównej, a szukałem jej bodajże 2,5 roku. Od momentu, w którym dowiedziałem się,że taka została napisana. Wiecie, ta magia Titanica :-). Zdołałem przeczytać już wszystkie książki o duecie Pitt - Giordino, a nie spotkałem tej jednej. Nawet nie wiecie jak się cieszę. Moja radość jest tego kalibru, kiedy odłożyłem Vixen 03 i byłem pewny, że znalazłem tą perłę, której szukałem. No nic. Patrzę teraz na okładkę. Jest już trochę podniszczona, ale wszystko widać wyraźnie. Z pewną obawą otwieram książkę na pierwszej stronie. Przekład Marek Cegieła. Czy książka podoła moim oczekiwaniom w stosunku do niej? Tyle na nią czekałem, że każdego dnia wyobrażałem sobie, że jest ciekawsza. Kolejna strona. Dedykacja. Potem przedmowa. Lubię czytać przedmowy. Nie wiem czemu. Po prostu lubię... Następnie tradycyjny prolog.....


Kilka godzin później:


Powoli, drżącą ręką odkładam książkę na biurko. Monitor cały czas włączony. Widzę migający równomiernie kursor. Zastanawiam się, co napisać. Mój Boże... Aż tak dobrej rozrywki się nie spodziewałem. Czy spełniła moje oczekiwania? Ba! Kilkakrotnie je przerosła. Takie uczucie miałem tylko po odkładaniu "Atlantydy" i "Sahary". Kawał świetnie napisanego tekstu. Książka tryma w napięciu niesamowicie. Cały czas się zastanawiałem co z Rosjanami. Niemalże widziałem agentów KGB za oknem. Ja tak wyskakuję z mieszkańcami zza wschodniej granicy, a może ktoś tak jak ja nie mógł książki znaleźć :-). W takimwypadku to zasadniczo dawno go przed komputerem powinno nie być. Powinien szukać aż nie znajdzie :-).

Koniec z tymi tanimi żartami. Jeżeli chodzi o fabułę, to muszę przyznać, że ciekawie rozwiązano pretekst do wydobycia Titanica. Otóż na statku znajduje się największa na świecie ilość rzadkiego pierwiastka - bizanium, który zatonął razem z największą legendą oceanów. Pierwiastek ów jest potrzebny do wypełnienia zadania tajnej amerykańskiej Sekcji Meta, o której wiedział tylko prezydent i dwóch wtajemniczonych ludzi. Bizanium jest potrzebne do wybudowania najskuteczniejszej na świecie broni zapobiegającej atakom rakietowym. Nad całymi stanami ma stworzyć coś w rodzaju ochronnego klosza. Zadanie podniesienia statku prezydent powierza nikomu innemu, tlyko NUMIE. Jedynej rządowej agencji, która może temu podołać.

Książkę czyta się naprawdę z zapartym tchem. Ja jestem najlepszym tego przykładem, bowiem nie wstałem sprzed komputera, dopóki nie doszedłem do końca tego papierowego klocka. Nieoczekiwane zwroty akcji wprost wkręcają w fotel. Nie wiem, czy na miejscu jest pisać coś o zdradzaniu zakończenia (:-)),a le nie mogę sie powstrzymać. Muszą napisać, że bizanium znajdzie się w zupełnie przypadkowym miejscu :-)


Ocena: 10-/10

Copyright © 2002-2008 by Clive Cussler Site
Wszelkie prawa zastrzeżone