Biografie "Łowców mórz"
 
Polecam czytanie Action Maga dołączanego do
CD-Action


Ostatnio wydane:Mike Fletcher

Koordynator nurkowania w programie "Łowcy mórz" ma ponad 20 lat doświadczenia jako zawodowy płetwonurek oraz jest uznanym na całym świecie nurkiem wrakowym.

Po początkowym okresie specjalizacji w budownictwie podwodnym oraz usługach dla przemysłu naftowo-gazowego, Fletcher rozszerzył swoje zainteresowania na marynistykę i podwodne filmowanie. Współpracował z wieloma wyprawami na wraki na całym świecie oraz jest doświadczonym operatorem różnego rodzaju systemów robotyki podwodnej.

Jako koordynator do spraw nurkowania w programie "Łowcy mórz" Fletcher odpowiada za organizację nurkowań i innych czynności na morzu podejmowanych w ramach cyklu. Pełni również funkcję głównego nurka badawczego oraz operatora filmowego wspierany pod wodą przez swojego syna - również płetwonurka - Warrena.James P. Delgado

Ekspert w dziedzinie badań podwodnych, James P. Delgado, główny archeolog w programie "Łowcy mórz"

James P. Delgado prowadził i uczestniczył w ekspedycjach organizowanych na całym świecie, penetrujących wiele znanych wraków, w tym między innymi: RMS "Titanic", "Carpathię" - statek, który ratował rozbitków z "Titanica", USS "Arizona" - okręt zatopiony przez Japończyków podczas ataku na Pearl Harbour, a także flotę okrętów zatopioną atomowymi eksplozjami na atolu Bikini. Delgado uznawany jest za jednego z czołowych archeologów morskich świata.

Przez wiele lat Delgado pełnił funkcję szefa prowadzonego przez rząd USA Programu Ochrony Mórz oraz był historykiem morskim Amerykańskiego Zarządu Parków Narodowych. Obecnie jest dyrektorem wykonawczym Muzeum Morskiego w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej.

Jako członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz The Explorers Club Delgado jest autorem i redaktorem niemal 30 książek, a także ma na swoim koncie wiele artykułów poświęconych badaniom podmorskim. Jego najnowsza książka: "Across the Top of the World: The Quest for the Northwest Passage" stała się międzynarodowym bestsellerem wydanym jednocześnie w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii. Wśród innych pozycji autorstwa Delgado wymienić można: "The British Museum Sunken Ships of Bikini Atoll", "Great American Ships" oraz trzy książki dla dzieci: "Wrecks of American Warships", "Native American Shipwrecks" i "Shipwrecks of the Westward Movement".Clive Cussler

Cieszący się światowym uznaniem autor powieści przygodowych, badacz podmorski oraz prowadzący "Łowców mórz", Dr Clive Cussler swoją osobą skupia na sobie globalną uwagę od czasu pisarskiego debiutu w 1965 roku.

Przy ponad 120 milionach sprzedanych egzemplarzy oraz 18 tytułach wymienianych kolejno przez New York Times na liście bestsellerów, jego dzieła dostępne są w ponad 100 krajach i 40 językach. Pierwszy sezon "Łowców mórz", który pojawił się na antenie National Geographic był adaptacją pierwszej popularno-naukowej pozycji w dorobku Cusslera, "Łowcy mórz", opublikowanej w 1996 roku. Cussler dorastał w Alhambra, w Kalifornii i przez dwa lata studiował w Pasadena City College zanim zaciągnął się do lotnictwa podczas wojny koreańskiej, gdzie służył jako mechanik i inżynier pokładowy lotniczych służb transportowych.

W 1973 roku opublikował swoją pierwszą powieść przedstawiającą znanego obecnie na całym świecie bohatera, Dirka PittaR. W 1997 roku władze Maritime College na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku przyznały Cusslerowi stopień doktorski (Doctor of Letters) za "Łowców mórz", pierwszy taki tytuł od czasu założenia college'u w 1874 roku przyznany za opublikowaną pracę w miejsce rozprawy doktorskiej.

Cussler jest uznawanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie wraków okrętów, a w 1979 założył National Underwater & Marine Agency (NUMA), organizację typu "non-profit", zajmującą się historią marynistyki i marynarki wojennej. Organizacje NUMA funkcjonują obecnie także w Australii i RPA. W ciągu ostatnich 30 lat Cussler i jego załoga ekspertów marynistycznych oraz wolontariuszy NUMA odkryli lub zidentyfikowali jakieś 65 wraków o znaczeniu historycznym, w tym między innymi: wrak "Hunley" - konfederackiej łodzi podwodnej, która jako pierwsza zatopiła w walce inny okręt, wrak "Housatonic" - okrętu zatopionego przez "Hunley", wrak "Cumberland" - ofiarę słynnego pancernika "Merrimack", wrak "Waratah" u wybrzeży RPA oraz szczątki "Carpathii" - dzielnego statku, który nie zważając na góry lodowe rzucił się na pomoc rozbitkom z "Titanica".

Cussler jest Przewodniczącym NUMA, członkiem The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Royal Geographic Society w Londynie, a także został uhonorowany nagrodą Lowell Thomas Award za wybitne osiągnięcia w badaniach podmorskich. Wraz ze swoją czterdziestosiedmioletnią żoną, Barbarą Knight, mają troje dzieci.

Copyright © 2002-2008 by Clive Cussler Site
Wszelkie prawa zastrzeżone